Latvija Eiropas Garantijas bērniem nacionālo rīcības plānu Eiropas komisijai iesniedza 2023. gada 21. novembrī jeb vienu gadu un astoņus mēnešus vēlāk par noteikto iesniegšanas termiņu. Plāns iepriekš tika saskaņots Bērnu lietu sadarbības padomē, kas ir konsultatīva koleģiāla institūcija, kuru sasauc un vada labklājības ministrs, ar norādi, ka Labklājības ministrija turpinās darbu pie tā pilnveidošanas, jo īpaši pēc Eiropas Komisijas ieteikumu saņemšanas. Tomēr gada laikā vairāk nekādas aktivitātes nav bijušas un Latvijas bērnu labklājības tīkls (LBLT), interesējoties par plānoto, ir tikai saņēmis un turpina saņemt solījumus par to, ka kaut kas plāna pilnveidē tiks darīts.
Pēc LBLT rosinājuma Labklājības ministrija izveidoja Bērnu lietu sadarbības padomes apakšgrupu “Par rīcības plāna izstrādi Eiropas Garantiju bērniem ieviešanai”, kuras mērķis ir strādāt pie Eiropas Garantijas bērniem īstenošanas: plāna izstrādes, ieviešanas un uzraudzības. Tomēr apakšgrupas darbība vērtējama kā formāla. Tā kopš izveides vairāk kā pusotra gada laikā bijusi sasaukta tikai divas reizes: pirmajā reizē, lai uzklausītu dalībnieku redzējumu par plāna izstrādi, un otrajā reizē, lai iepazīstinātu ar jau ministrijas izstrādāto plānu.
Latvijas nacionālais koordinators ir Labklājības ministrijas bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākais eksperts, kas arī sagatavoja nacionālo rīcības plānu un ir vienīgais cilvēks, kurš papildus visiem citiem saviem darba pienākumiem strādā pie Eiropas Garantijas bērniem īstenošanas Latvijā. Līdz ar to viņam nav atbalsta no Labklājības ministrijas administrācijas un pietiekamu līdzekļu un pilnvaru, kas ļautu efektīvi koordinēt un uzraudzīt šā ieteikuma īstenošanu un veidot tam nepieciešamo starpinstitucionālo sadarbību.
Bērni, kuriem nepieciešama palīdzība
Rīcības plānā kā bērnu mērķgrupas norādītas tās bērnu grupas, kurām valsts jau esošajā tiesību regulējumā paredzējusi specializētus atbalsta pasākumus. Plāns veidots formāli un ietver komentārus par to, kāpēc Eiropas padomes uzskaitītās mērķgrupas, kurām Latvijas nacionālajā regulējumā nav noteikti atbalsta pasākumi, nav uzskatāmas par mērķgrupām, akcentējot, ka visiem bērniem Latvijā nodrošināms vienlīdz augsts atbalsta līmenis un atsevišķu grupu izdalīšana būtu pretrunā šim principam.
Lai arī plānā norādīts, ka viena vecāka ģimenēm ir ievērojami augstāks nabadzības riska indekss, salīdzinot ar citām ģimenēm ar bērniem, tomēr plānā šo bērnu kategorija netiek izvirzīta kā mērķgrupa un netiek arī plānoti atbalsta pasākumi, jo pašreizējā valsts politika tādus neparedz. Līdz ar to plāns tikai sniedz pārskatu par bērnu situāciju Latvijā un īstenoto politiku, aktivitātēm un pieejamo atbalstu, kā arī iesaistīto atbildības jomām.
Kvantitatīvie un kvalitatīvie mērķi
Nacionālajā plānā nav iekļauta informācija par plānotajām aktivitātēm mērķgrupu atbalstam un izmērāmiem sasniedzamajiem rezultātiem. Tajā ir norādīti vispārīgi mērķi un rezultāti, nenorādot plānotās darbības un to īstenošanas termiņus, mērķa sasniegšanai. Nacionālajā plānā izvirzītie sasniedzamie mērķi nav balstīti uz datiem, kas iegūti, veicot pētījumus par mērķa grupām, kā arī tajā nav paredzēts atbalsts šādiem pētījumiem. Nacionālajā plānā ir minēts, ka tas ir neatņemama politikas plānošanas dokumentu sastāvdaļa, un šī iemesla dēļ tajā netiks dublēta informācija ne par rezultatīvajiem rādītājiem, ne par plānotajiem pasākumiem un ES fondiem, kas nodrošina Eiropas Garantijas bērniem sniegtā ieteikuma īstenošanu. Tomēr Latvijas nacionālajos plānošanas dokumentos nav atrodamas atsauces uz Eiropas Garantiju bērniem.
Informēšana
Veiksmīgai plāna izstrādei un īstenošanai būtiska ir visu iesaistīto pušu, tai skaitā mērķgrupu bērnu un viņu ģimeņu informēšana par Eiropas Garantiju bērniem, tās nozīmi un mērķi. Līdz šim notikušajās sanāksmēs un domnīcās iesaistītajām pusēm netika skaidrots, ko paredz Eiropas Garantija bērniem. Nevienā valsts institūciju mājas lapā nav atrodama informācija par to un nevienā normatīvajā dokumentā nav iekļauta norāde uz Eiropas Garantiju bērniem.
Šā gada aprīlī LBLT organizēja Eiropas Bērnu garantijai veltītu forumu, kurā tika apspriestas visas Eiropas Garantijas bērniem jomas un klātienes diskusijā atbildīgo institūciju pārstāvji izteica savu viedokli par problēmām un risinājumu priekšlikumus. Šis ir līdz šim bijis vienīgais šāda veida publiskais pasākums Latvijā, kurā tika diskutēts par Eiropas Garantiju bērniem.
Ieinteresēto pušu iesaiste
Plānā norādīts, ka bērnu, kam nepieciešama palīdzība apzināšanā iesaistīts LBLT. LBLT aicināja Labklājības ministriju organizēt speciālistu domnīcu, lai pilnvērtīgi apzinātu Latvijas aktuālajai situācijai atbilstošās specifiskās nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautās bērnu mērķgrupas, kam mūsu ieskatā būtu jābūt pirmajam solim plāna izstrādes procesā. Divas domnīcas arī tika noorganizēta, pulcējot dažādu institūciju un nevalstisko organizāciju pārstāvjus. Tomēr domnīcā apkopotie priekšlikumi tālāk netika nedz izdiskutēti un pārrunāti, nedz arī izmantoti plāna gatavošanā.
Aicinājām arī plāna izstrādē iesaistīt mērķgrupu bērnus un viņu ģimenes. Vienā domnīcā piedalījās jauniešu organizāciju pārstāvji, tomēr viņi nebija saistīti ar bērniem, kam nepieciešama palīdzība nabadzības un sociālās atstumtības riska mazināšanai. Līdz ar to uzskatām, ka līdzšinējās aktivitātes nav nodrošinājušas mērķgrupu bērnu līdzdalību.