Bērnu lietu sadarbības padomes sekretariātam
Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas
Par atkarību izraisošu vielu lietošanas un atkarību veidošanās risku mazināšanu jauniešu vidū
Vēlamies paust atbalstu Ministru prezidentes Evikas Siliņas iniciatīvai aktualizēt jautājumu par narkotisko vielu atkarības risku novēršanu jauniešu vidē. Gatavojoties dalībai 6. augustā plānotajā Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes un Bērnu lietu sadarbības padomes kopsēdē, vēlamies rakstveidā aicināt sanāksmē kā galveno iekļaut jautājumu par nepieciešamību attīstīt ārstēšanas un rehabilitācijas programmas bērniem un jauniešiem, kas pastiprināti lieto vai jau ir atkarīgi no narkotiskajām vielām.
Latvijas normatīvajā regulējumā jau ir iekļauta nepieciešamā juridiskā bāze, kas valstij uzliek par pienākumu nodrošināt medicīnisko palīdzību un rehabilitāciju bērniem un jauniešiem, kas cieš no narkotiku atkarības un nereti atrodas uz nāves sliekšņa. Tomēr, kā jau norādījām pagājušā gada 17. novembrī nosūtītajā vēstulē Valsts prezidentam, šobrīd valsts nenodrošina ārstēšanu un rehabilitāciju bērniem, kuri narkotiku atkarības iespaidā nav motivēti pieņemt pieejamo palīdzību, kā arī tā ir fragmentāra un nepietiekama.
Aicinām kopīgi ar jomas profesionāļiem strukturēti strādāt pie:
● vienotas un sistēmiskas pieejas pakalpojumu bērnu un jauniešu atkarību ārstēšanai un rehabilitācijai izveides, iekļaujot preventīvus pasākumus, kas ietvertu veselības aprūpes jomas, izglītības jomas, labklājības jomas un tieslietu jomas starpinstitucionālo sadarbību. Vienotā pieeja iekļautu plašu pakalpojumu klāstu – sākot ar jauniešu izglītošanu, atkarību izraisošo vielu pieejamības ierobežošanu, atbalstu vecākiem aizdomu par atkarības vielu lietošanu gadījumos līdz smagu atkarības gadījumu risināšanai. Šeit lieti noder citās valstīs jau aprobētie un izmantotie palīdzības modeļi, kas parasti ietver sākotnējo detoksikācijas fāzi un medicīnisko palīdzību un sekojošu rehabilitāciju, kuru raksturo gan destruktīvās vides ierobežošana, gan psihosociālais atbalsts, darbs ar ģimeni, jaunu prasmju apgūšana utml.
● nekavējošas risinājuma rašanas bērniem un jauniešiem ar smagām atkarībām, neatkarīgi no tā vai bērni un jaunieši ir vai nav motivēti ārstēties, nodrošinot izolētu vidi piespiedu ārstēšanai un rehabilitācijai sociālās korekcijas iestādē. Papildus vēršam uzmanību, ka no narkotiskajām vielām atkarīgi bērni bieži vien izdara administratīvi vai krimināli sodāmus pārkāpumus. Likums “Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu nepilngadīgajiem” 6. panta 8. punkts agrāk paredzēja vienu no audzinoša rakstura piespiedu līdzekļiem – ievietot bērnu sociālās korekcijas izglītības iestādē. Šī veida piemērošana tika izbeigta 2022. gada 1. jūlijā. Jauns pakalpojums bērnu un jauniešu izolēšanai nav izveidots, kas veicinājis risku bērnu mirstībai no narkotisko vielu lietošanas, kā ar arī noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu narkotisko vielu ietekmē.
Vienlaikus informējam, ka piekrītam viedoklim par narkotiku lietošanas dekriminalizāciju nepilngadīgiem bērniem un jauniešiem, jo kriminālsods neattur jauniešus no vielu izmēģināšanas un lietošanas, bet attur no vēršanās pēc palīdzības.