Šī gada 30. aprīlī Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā notika atklāta sēde, kurā tika skatīts likumprojekts “Grozījumi Ārstniecības likumā” (Nr.933/Lp14) pirms otrā lasījuma. Likumprojekts paredz tiesisko ietvaru piespiedu ārstēšanai nepilngadīgajiem, kuri pārmērīgi lieto atkarību izraisošas vielas.
Komisijas sēdē piedalījās pārstāvji no dažādām valsts institūcijām, tai skaitā Veselības ministrijas, Tieslietu ministrijas, Finanšu ministrijas, Labklājības ministrijas, Valsts policijas, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, Bērnu aizsardzības centra, Tiesībsarga biroja, kā arī pašvaldību un nevalstisko organizāciju pārstāvji. Latvijas Bērnu labklājības tīklu pārstāvēja politikas koordinatore Evisa Stankus, kura klātienē piedalījās diskusijā.
Likumprojekta mērķis ir noteikt, kādā kārtībā ārstniecības iestādes varēs uzņemt un novērtēt nepilngadīgo stāvokli, nepieciešamības gadījumā iesaistot tiesu un nodrošinot nepārtrauktu obligātās narkoloģiskās palīdzības procesu. Veselības ministrijas pārstāves Dace Klaviņa un Marika Petroviča uzsvēra, ka šis likumprojekts ir sagatavots sadarbībā ar ekspertiem un atbildīgajām institūcijām, un tas ir priekšnoteikums jaunam pilotprojektam Rīgā.
Plānots, ka pilotprojekts uzsāksies jau 2025. gada 1. jūlijā, sniedzot integrētus pakalpojumus nepilngadīgajiem ar atkarību problēmām. Tā ieviešanai 2025. gadā nepieciešami papildus 562 944 eiro, bet 2026. un 2027. gadā attiecīgi vairāk nekā 1,7 miljoni eiro katru gadu. Finansējuma avots daļēji plānots no Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentiem, taču to piešķiršana vēl nav garantēta.
Tiesībsarga birojs un Bērnu aizsardzības centrs pauda atbalstu likumprojektam, uzsverot tā nozīmīgumu bērnu dzīvību glābšanā. Vienlaikus Finanšu ministrija aicināja meklēt arī alternatīvus finansējuma risinājumus, jo pieejamais ārvalstu finansējums nav garantēts.
Tīkla politikas koordinatore Evisa Stankus norādīja uz nepieciešamību šādām iniciatīvām balstīties bērna vislabāko interešu principā, vienlaikus rūpējoties par cilvēktiesību ievērošanu un efektīvu palīdzības sistēmu. Viņa pauda Latvijas Bērnu labklājības tīkla atbalstu likumprojekta virzīšanai uz Saeimu, vienlaikus aicinot rast nepieciešamo finansējumu valsts budžetā, lai ārstēšanas pieejamība nebūtu atkarīga no fondu līdzekļiem, bet kļūtu par vienu no valsts prioritātēm.