Labklājības ministrija uzsāk kampaņu par vardarbības pret sievietēm un ģimenē mazināšanu

Ceturtdien, 23. novembrī, Labklājības ministrija (LM) uzsāk sociālu kampaņu “Vardarbībai patīk klusums. Neklusē!”, lai mazinātu sabiedrības iecietību pret vardarbību pret sievieti un vardarbību ģimenē, kā arī aicinātu līdzcilvēkus vardarbības gadījumā nebūt vienaldzīgiem un ziņot par to policijā.

Latvija ir viena no Eiropas Savienības dalībvalstīm, kurā vardarbība pret sievietēm un vardarbība ģimenē ir īpaši izplatīta. Kopumā 30% sieviešu Latvijā, kuras ir bijušas attiecībās, ir piedzīvojušas vardarbību no intīmā partnera puses. Tāpat aptuveni katra devītā sieviete ir piedzīvojusi seksuālu uzmākšanos darbā, liecina 2023. gadā Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta (EIGE) apkopotie dati.

Pēc LM datiem 2022. gadā pieaudzis visu vardarbības veidu gadījumu skaits, īpaši attiecībā uz bērnu seksuālo izmantošanu, tomēr dominējošais vardarbības veids ir emocionālā vardarbība. Sociālās rehabilitācijas pakalpojumus 2022. gadā saņēmuši 726 pilngadīgi cietušie, no tiem 690 sievietes un 36 vīrieši. Dati rāda, ka 87% gadījumos vardarbības veicējs ir bijis vīrietis. Vardarbība lielākoties notiek starp laulātajiem jeb partneriem, kā arī citiem radiniekiem un personām. ar kuriem cietušais dala kopīgu mājsaimniecību.

LM aicina iesaistīties un ziņot par vardarbības gadījumiem. Valsts un pašvaldības iestādes, kā arī nevalstiskās organizācijas piedāvā dažādus pakalpojumus un aizsardzības instrumentus, lai pārtrauktu vardarbību. Vairāk par atbalsta veidiem var uzzināt zvanot uz bezmaksas atbalsta tālruni noziegumos cietušajiem 116006 vai lasīt vietnē www.cietusajiem.lv.

Kampaņā “Vardarbībai patīk klusums. Neklusē!” Labklājības ministrija informēs sabiedrību par to, kā atpazīt vardarbību pret sievieti un vardarbību ģimenē, vienlaikus aicinot līdzcilvēkus runāt un rīkoties, ja pamanīta vardarbība pret sievieti vai vardarbība ģimenē. Kampaņas ietvaros ar dažādiem informatīvajiem materiāliem, video sižetiem un digitālajiem stendiem tiks veicināta sabiedrības izpratne par vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē, un tās dažādajiem aspektiem.

Plašāka informācija par vardarbību pieejama LM tīmekļvietnē https://www.lm.gov.lv/lv/vardarbiba-gimene-un-vardarbiba-pret-bernu.

Sestdien, 25. novembrī, tiek atzīmēta Apvienoto Nāciju Organizācijas Starptautiskā diena vardarbības izskaušanai pret sievieti, ar to arī sākas ANO 16 dienu laika posms, kura ietvaros visā pasaulē tiek rīkoti dažādi pasākumi, lai pievērstu politiķu un sabiedrības uzmanību vardarbības pret sievieti aktuālajiem jautājumiem.

Scroll to Top