Bērnu labbūtības BAROMETRS

Projekta “Bērnu interešu pārstāvniecība sociālās drošības jomā” ietvaros tiks veikta bērnu labbūtības monitoringa jeb “Barometra” metodoloģijas izstrāde un ieviešana. Aktivitātes īstenošanas laikā tiks izstrādāta bērnu labbūtības situācijas monitoringa metodoloģija, kas sniegs iespēju ar konkrētu regularitāti monitorēt un izvērtēt bērnu labbūtības stāvokli Latvijā un ar to saistītos izaicinājumus. “Barometrs” iekļaus gan objektīvos (statistika), gan subjektīvos (bērnu pašnovērtējums) rādītājus, un analizēs to savstarpējās korelācijas. Projekta ietvaros tiks izstrādāta monitoringa metodoloģija un pirmais ziņojums par pastāvošo situāciju. Balstoties izstrādātajā metodoloģijā pēc projekta noslēguma “Barometra” monitorings tiks pastāvīgi turpināts, regulāri sagatavojot ziņojumus par bērnu labbūtība situāciju Latvijā.

Latvijā šobrīd netiek īstenota visaptveroša bērnu labbūtības situācijas analīze, jo līdz šim nav tikusi izstādāta šādam mērķim paredzēta metodoloģija, ļaujot bērnu labbūtību analizēt plašākā rādītāju un indikatoru kopskatā. Līdzšinējā pieeja datu apkopošanā un analīzē balstās tikai uz atsevišķiem aspektiem (piemēram, nepilngadīgo likumpārkāpumi, ārpus ģimenes aprūpē esošie bērni, bērni ar invaliditāti u.c.), kas nesniedz kopē objektīvu ainu par bērnu labbūtības situāciju Latvijā.

Bērnu labbūtību raksturo komplekss elementu kopums, kas ietver sociālās drošības aspektus, izglītības kvalitāti, veselības aprūpes pieejamību, bērnu līdzdalību, kā arī citu bērnu pamattiesību kvalitatīvu īstenošanu.

“Barometra” metodoloģijas izstrāde un īstenošana tiks veikta piecos secīgos soļos: (1) ārvalstu pieredzes izpēte bērnu labbūtības mērījumos, (2) pieejamo datu avotu identificēšana un analīze, kā arī trūkstošo rādītāju noteikšana, (3) monitoringa rādītāju un indikatoru atlase, (4) metodoloģijā iekļauto rādītāju vērtību iegūšana, (5) “Barometra” monitoringa ziņojuma izstrāde ar esošās situācijas analīzi un priekšlikumiem, balstoties uz monitoringa rādītāju iegūtajām vērtībām.

Bērnu labbūtības “Barometra” metodoloģijas izstrāde nodrošinās Latvijai unikāla rīka izstrādi un ieviešanu pierādījumos balstītai interešu aizstāvībai un iespējai veidot uz bērnu labbūtību orientētu politiku Latvijā. Aktivitātes īstenošanai būs nozīmīga ilgtermiņa ietekme, jo izstrādātā monitoringa metodoloģija tiks pielietota arī pēc projekta beigām citās Tīkla un partnerorganizāciju aktivitātēs un turpmākajos projektos.

Dalībnieki:

(1) “Barometra” metodoloģijas izstrādē un īstenošanā tiks iesaistīti vismaz 500 bērni (t.sk.bērni no trīs un vairāk bērnu ģimenēm, viena vecāka ģimenēm u.tml.), kas piedalīsies subjektīvo datu (pašvērtējuma) iegūšanas aktivitātēs (piemēram, aptaujās, fokusgrupās u.c., saskaņā ar ekspertu izstrādāto pieeju).

(2) “Barometra” rezultātu un secinājumu prezentācijas pasākumā piedalīsies vismaz 30 lēmumu pieņēmēju / politikas veidotāju un 30 NVO sektora pārstāvji.

Lai uzzinātu vairāk par projekta aktivitātēm vai saņemtu atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem, rakstiet uz [email protected].

Scroll to Top