Aptaujas “Latvijas Ģimeņu barometrs 2024” rezultātu apkopojums

2024. gada maijā – jūnijā norisinājās jau otrā Latvijas ģimeņu ar bērniem aptauja, kuras mērķis bija noskaidrot ģimeņu apmierinātību un nepiepildītās vajadzības attiecībā uz Eiropas Garantija bērniem* jomām – bērnu pieskatīšana, izglītība, veselības aprūpe, mājoklis un uzturs.

Ģimeņu ar bērniem aptauja parāda, kurās Eiropas Garantija bērniem jomās Latvijā ir salīdzinoši labāka situācija un kuras ir tās jomas, ar kurām ģimenes ir mazāk apmierinātas. Katrā jomā ir identificētas aktuālākās problēmas un izceltas riska grupas, kuras ar problēmām saskaras biežāk.

Salīdzinot ar 2023. gada aptauju, šogad ģimenes ar bērniem retāk minēja dažādas problēmas, ar kurām tām nākas saskarties saistībā ar Eiropas Garantija bērniem jomām. Arī kopējie apmierinātības rādītāji (indeksi) uzrāda nelielu pozitīvu dinamiku. Salīdzinoši augstākie apmierinātības vērtējumi sniegti par mājokļa un bērnu uztura jomām, nedaudz zemāk novērtēta apmierinātība ar bērnudārziem un skolām, savukārt veselības aprūpes pakalpojumu bērniem joma līdzīgi kā iepriekšējā aptaujā saņēmusi viszemāko vērtējumu.

Ģimenes, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām, ģimenes ar zemākiem ienākumiem un viena vecāka ģimenes ir ģimenes, kuru vajadzības visās jomās ir mazāk apmierinātas un kurām ir nepieciešams atbalsts.

Tāpat kā pirmajā Latvijas ģimeņu aptaujā, kas tika veikta pirms gada, 2023. gada vasarā, arī šajā aptaujā tika aicinātas piedalīties visas ģimenes Latvijā, kurās ir nepilngadīgi bērni vecumā līdz 18 gadiem. Kopumā aptaujā piedalījās 1136 ģimenes.

Aptauju organizēja un rezultātus apkopoja biedrība “Latvijas Bērnu labklājības tīkls” (LBLT) sadarbībā ar eksperti – socioloģi Viju Kinnu.

Ziņojums tapis projekta “Latvijas ģimeņu barometrs 2024” ietvaros ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild biedrība “Latvijas Bērnu labklājības tīkls”.

*Eiropas Garantija bērniem ir Eiropas Savienības īstenota politiskā iniciatīva, kas vērsta uz bērnu tiesību aizsardzību un labbūtības uzlabošanu. Tā tika izveidota, lai garantētu, ka visas ES dalībvalstis nodrošina ikvienam bērnam piekļuvi pamatpakalpojumu kopumam – veselīgam uzturam, kvalitatīvai izglītībai, pienācīgam mājoklim, pieejamai veselības aprūpei.

Scroll to Top